Stavanger: Utøvere forteller om Falun Gong og forfølgelsen

Falun Gong hadde stand på den årlige Alternativmessen i Stavanger 21.-23. september 2012. Over 3000 mennesker er vanligvis innom messen hvert år, og mange av disse stoppet opp ved standen. Utøverne ønsket å fortelle om Falun Gong og om forfølgelsen som pågår i Kina. Flere hundre håndbrettede lotusblomster i forskjellige farger ble delt ut sammen med informasjonsmateriell, og flere takket for blomstene med tårer i øynene.

I løpet av messedagene arrangerte Falun Gong to kurs. Der kunne besøkende få være med og gjøre Falun Gong-øvelsene i takt med den rolige musikken. Flere av deltakerne følte at øvelsene ga en fin ro, mens andre sa at de følte en god energi under øvelsene. Alle fikk informasjon om øvelsessteder i distriktet.

To tysktalende kvinner jublet da de fikk høre om Falun Gong. De ønsket å lære mer om Falun Gong, lære øvelsene på kurset som ble arrangert og komme på øvelsesstedet.

Flere av de besøkende var i utgangspunktet skeptiske til Falun Gong, men snudde helt under samtalen med utøvere. De ble meget positive og ville finne mer om Falun Gong på nettet.

Andre kunne ikke tro at alt som hadde med Falun Gong å gjøre, var gratis. De mente det var sjeldent i dagens samfunn. Mange hadde gått en hel dag på messen og brukt mange penger hos de forskjellige utstillerne. De var forundret over at Falun Gong kunne tilby både kurs og ukentlig øvelse gratis.

Da en utøver fortalte om forfølgelsen som har pågått i 13 år i Kina og at Falun Gong-utøvere blir forfulgt, fengslet og torturert, sammenlignet en ung mann Falun Gong med kristne menigheter i Kina. Han kunne fortelle at hvis ikke den kristne menigheten godtar at lederen for kirken deres er medlem av Det kinesiske kommunistpartiet, blir menigheten forfulgt.

Flere av de besøkende på Alternativmessen visste mye om forfølgelsen fra før. Mange nikket gjenkjennende da utøverne fortalte. Da kom uttalelser som: ”Forfølgelsen er grufull”, ”Jeg har hørt om forfølgelsen i Kina. Er det ikke slutt på den?” eller ”Under OL skjønte jeg at Kina bryter mange menneskerettigheter”. Og da utøverne fortalte om torturen i fengsel og tvangsarbeidsleire, samt organhøsting fra levende Falun Gong-utøvere, kom kommentarer som: ”Nå klarer jeg ikke høre mer!” og ”Skjer dette virkelig i år 2012?”


Du er velkommen til å skrive ut og sirkulere alle artikler som er publisert på Clearharmony, men vennligst oppgi kilden.